Polska pomoc

Dzieci ulicy w Senegalu: pomoc w powrocie do normalnego życia

W ośrodku Tremplin, pod Dakarem, odbywają się szkolenia zawodowe dla ponad 100 chłopców w wieku 13-20 lat, którzy przez lata żyli na ulicy. Ponadto dodatkowa grupa 25 chłopców odbywa staże zawodowe w firmach budowlanych i dużych fabrykach w Dakarze.

W ośrodku Tremplin, prowadzonym przez senegalską organizację Village Pilote, chłopcy nie tylko mają zapewnione schronienie, wyżywienie i poczucie bezpieczeństwa, ale przede wszystkim otrzymują szansę usamodzielnienia się na rynku pracy. Kursy elektryki, hydrauliki, murarstwa i spawania przygotowują ich do szukania zatrudnienia w rozrastającej się branży budowlanej, natomiast szkolenia w tematyce zrównoważonego bio-rolnictwadają im przewagę konkurencyjną w zakresie technik uprawy ziemi.

17-letni Celestin, który wybrał jako swoją specjalizację stolarstwo,  opowiada, jak ważne są kursy organizowane w ośrodku Tremplin: „Mieszkałem na ulicach Thies i Dakaru od 6 roku życia, nie było dnia żebym nie był głodny, często chorowałem, spotykało mnie wiele nieprzyjemych rzeczy, o których nie chcę mówić… W końcu udało mi się trafić do Village Pilote – już nigdy nie chcę  wrócić na ulicę. Tu nauczyłem się pisać i czytać, a z czasem poznawałem różne zawody i kursy. Wybrałem stolarstwo bo lubię drewno, lubię z niego tworzyć meble, drzwi, okna. Widzę, jak starsi koledzy wychodzą z ośrodka i znajdują pracę. Mam nadzieję, że i mnie się uda.

Kursy zawodowe kończą się wielomiesięczną praktyką w ośrodku i kursami zawodowymi u zewnętrznych pracodawców, dzięki którym chłopcy mogą się stopniowo usamodzielniać. Aktualnie grupa 25 chłopców pracuje w dużej firmie Kiran pod Dakarem, w 2 firmach budowlanych oraz przy powstającej autostradzie. W Kiran stażystami opiekują się dawni podopieczni Village Pilot, którzy znaleźli już tam stałą pracę. Vincent, stażysta, z entuzjazmem opowiada o swojej pracy: „W fabryce zajmuję się pracą w magazynie, mam przełożonych, kolegów. W Village Pilote nauczyłem się, czym jest hierarchia i dyscyplina – ulica tego nie uczy. Staram się bo zależy mi na pracy w Kiran. Dostaję już pierwsze pensje i sam się utrzymuję. Nigdy nie sądziłem, że uda mi się zajść tak daleko.”Problem dzieci ulicy jest poważnym i powszechnym zjawiskiem społecznym w Senegalu. Jego skala rośnie ze względu na trudności ekonomiczne kraju i związany z tym masowy odpływ ludzi ze wsi do miast. 

Według UNICEF na całym świecie jest blisko 100 mln dzieci ulicy. Są to przede wszystkim chłopcy w wieku 10-15 lat. Około 50 mln z nich żyje w krajach afrykańskich. Głównym narzędziem zmiany życia jest edukacja, w tym przede wszystkim edukacja zawodowa.

Projekt Fundacji „Kultury Świata” pn. „Szkolenia zawodowe i ograniczenie bezrobocia pośród dzieci ulicy Dakaru i okolic” (nr 10/2016). Wartość dotacji ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych wynosi 353 600 zł.

w górę

Tagi