Polska pomoc

Afryka polskich podróżników i wolontariuszy - edukacja globalna

30 sierpnia 2011 r. o godzinie 18:30 w budynku Parlamentu Europejskiego w Brukseli odbyło się uroczyste otwarcie wystawy fotografii  Afryka polskich podróżników i wolontariuszy - edukacja globalna.

Wernisaż fotografii był wydarzeniem towarzyszącym wysłuchaniu publicznemu odbywającemu się w ramach Komisji ds. Rozwoju w Parlamencie Europejskim (DEVE). Wystawa została zorganizowana z inicjatywy Posła do Parlamentu Europejskiego, Filipa Kaczmarka, oraz Ministra Krzysztofa Stanowskiego. Eurodeputowany Filip Kaczmarek od siedmiu lat jest członkiem Komisji parlamentarnej DEVE, a Krzysztof Stanowski jest Podsekretarzem Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych RP odpowiedzialnym za współpracę rozwojową i edukację globalną.

Fotografie w ramach wystawy prezentowały osiągnięcia programu polskiej pomocy rozwojowej, wdrażanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych na rzecz Afryki w latach 2007-2010. Obok fotografii prezentujących Afrykę widzianą przez polskich wolontariuszy i działaczy społecznych zaprezentowane zostały zdjęcia z wyprawy Kazimierza Nowaka, polskiego podróżnika i reportera, który jako pierwszy człowiek przemierzył Afrykę rowerem w latach 1931-1936.

Pochodzący, tak jak Eurodeputowany Filip Kaczmarek - z Poznania - Nowak wyruszył z Trypolisu i dotarł aż do Kapsztadu, skąd wrócił inną trasą do Algieru. Jego głównym środkiem transportu był rower, ale część trasy pokonał także pieszo, konno, czółnem oraz na wielbłądzie. Swoje wrażenia uwieczniał przy pomocy aparatu fotograficznego oraz notesu. Zdjęcia na wystawie prezentują Nowaka w otoczeniu rdzennych mieszkańców, a także jego spojrzenie na nieznany ląd.

Wystawa przyciągnęła zainteresowanie przede wszystkim europarlamentarzystów, jak i ambasadorów krajów Afryki, na rzecz których Polska świadczy pomoc rozwojową.

Otwierając wystawę, Eurodeputowany Filip Kaczmarek oraz Minister Krzysztof Stanowski podkreślili polski wkład w rozwój demokracji państw afrykańskich oraz podnoszenie standardów życia ich mieszkańców. Minister Stanowski podkreślił, że bardzo ważną rolę w życiu każdego człowieka odgrywa solidarność i że musimy sobie pomagać, gdyż zależymy od siebie nawzajem. Minister Stanowski zaznaczył, że w momencie, kiedy Nowak odbywał swoją wyprawę tylko nieliczni interesowali się sprawami Afryki. Dziś Polska, solidarnie z resztą państw należących do grupy donatorów, wspiera rozwój Afryki.

Galeria - zdjęcia z otwarcia wystawy

Galeria - wystawa

w górę

Tagi