Polska pomoc

20-lecie działalności ODIHR OBWE

 

17 maja 2011 r. Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski wziął udział w uroczystości z okazji 20-lecia działalności Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE, połączonej z otwarciem nowej siedziby Biura. W czasie uroczystości, w imieniu  Prezydenta Bronisława Komorowskiego głos zabrał Doradca Prezydenta Jan Lityński. Obecni byli również Sekretarz Generalny OBWE, Marc Perrin de Brichambaut i Wiceminister Spraw Zagranicznych Litwy, kraju sprawującego w 2011 r. Przewodnictwo OBWE, Evaldas Ignatavicius.

Biuro jest wyspecjalizowaną instytucją OBWE zajmującą się problematyką praw człowieka i demokratyzacji, w tym między innymi obserwacją wyborów. W obszarze zainteresowania ODIHR leżą też m.in. kwestie związane z wolnością religii, umacnianiem rządów prawa, rozwojem społeczeństwa obywatelskiego, przeciwdziałaniem handlowi ludźmi, zwalczeniem rasizmu, nietolerancji i dyskryminacji.

Przyznanie Polsce przed dwudziestu laty prawa goszczenia Biura stanowiło wyraz uznania dla przemian demokratycznych, które dokonywały się w tym czasie w naszym kraju. Biuro dysponuje rocznym budżetem w wysokości ok. 16 mln €, zatrudnia 152 pracowników. Od kwietnia br. siedziba Biura mieści się przy ul. Miodowej 10 w Warszawie.


Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

w górę

Tagi